Niestety nie ma jednej, złotej receptury na to czym zmyć marker permanentny. Każdy z pisaków ma inny skład i może reagować na inny rodzaj odplamiacza. Zanim przystąpicie do jakiejkolwiek próby usuwania plamy, pamiętajcie, aby zabezpieczyć druga stronę ubrania! Jeśli tego nie zrobicie, marker w połączeniu z niektórymi płynami czy środkami, może przebić się na drugą stronę, jedynie pogarszając całą sprawę.
Jak usunąć plamy po markerze z koszulki?
Najmniej inwazyjnym sposobem jest kilkukrotne zanurzenie zaplamionego miejsca w mleku! Należy zamoczyć plamę na kilka minut np. w miseczce, aż mleko zmieni nieco kolor. Proces ten niekiedy powinno się wykonać kilka razy, co oznacza, że będziemy zmuszeni wymienić mleko. Kolejnym krokiem będzie wypranie poplamionej rzeczy, jednak należy pamiętać, że większą szansę na dopranie niechcianej plamy będziemy mieć, kiedy wypierzemy tkaninę w niskiej temperaturze. Bardzo ciepła woda sprawia, że marker może głębiej wniknąć w strukturę materiału. W kuchni możecie znaleźć jeszcze inne rozwiązania problemu jak zmyć marker permanentny. Pierwszy z nich to potraktowanie plamy alkoholem, a więc np. płynem do odkażania rąk, wódką czy spirytusem. Najlepiej polać plamę od wewnętrznej strony i odsączyć np. papierowym ręcznikiem, a następnie powtórzyć czynność. Kolejny krok to soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Na mokrą od alkoholu plamę wysypujemy sodę i polewamy kwaskiem. Następnie czyścimy szczoteczką lub gąbką i pierzemy. To doskonała odpowiedź na pytanie czym zmyć markera! Kolejną, nieco bardziej inwazyjną metodą jest użycie amoniaku. Jak zmyć marker? Dobrze jest rozpocząć od zwilżenia zabrudzonego miejsca wacikiem nasączonym amoniakiem. Możemy też wzmocnić jego działanie, używając jednocześnie sody. Warto wykonać z tych dwóch składników ‘pastę’ i nałożyć odrobinę na plamę. Następnie spłukać i wyprać.
Chemiczne sposoby na zmywanie plam
Jeśli nadal zastanawiacie się czym zmyć marker, warto wypróbować środków chemicznych na bazie benzyny np.: odplamiacza. W sieci można znaleźć również środki przeznaczone właśnie takim plamom. Należy jednak pamiętać, że czynnikiem wpływającym na powodzenie akcji usuwania powstałej plamy jest czas! Im szybciej zadziałamy, tym większa szansa, że popisane ubranie czy obrus uda się uratować. Jeśli więc tuż po wypadku nie macie pod ręką profesjonalnych środków, spróbujcie zadziałać domowymi sposobami, aby marker nie wniknął do końca w strukturę tkaniny.
Jak usunąć stary nadruk z koszulki?
Czasem bywa tak, że w Waszej szafie znajduje się sportowa koszulka czy bluza, która jest bardzo wygodna, odpowiada Wam w niej przyjemny materiał i kolor, ale całość psuje nadruk… Niezależnie czy jest to logo firmy, pamiątka po obozie harcerskim czy grafika, która wyszła dawno z mody, można spróbować ją usunąć i nadal cieszyć się ulubionym ubraniem! Odpowiedź na pytanie jak usunąć nadruk z koszulki nie jest jednoznaczna.
Od czego zależy możliwość usunięcia nadruku z koszulki?
To zależy między innymi od rodzaju nadruku, ale i samego materiału. Jeśli mamy do czynienia z sitodrukiem, nadrukiem gumowym lub na prasowanym – sprawa na szczęście jest zbyt skomplikowana. Możemy wypróbować metodę mechaniczną, czyli usunięcie ich za pomocą odpowiednich narzędzi. Przydatne będą tu żelazko, papier do pieczenia i nożyk. Rozgrzewamy żelazko, pilnując, aby temperatura nie była za wysoka, gdyż może to rozpuścić nadruk u uszkodzić tkaninę oraz samo żelazko. Zabezpieczamy nadruk papierem do pieczenia i następnie przejeżdżamy żelazkiem. W ten sposób nagrzewa się klej, który „trzyma” nadruk na materiale. Sprawnie przechodzimy do narzędzia w postaci cienkiego nożyka, którym „podważamy” nadruk i próbujemy go łagodnie zerwać z materiału.
Jeśli nadal szukasz sposobu jak usunąć nadruk z bluzy, możesz wypróbować metody chemiczne. W tym celu użyj dedykowanego środka do usuwania nadruków, naklejek i lakieru. Warto jednak być tu ostrożnym i nanieść niewielką ilość preparatu na niewidoczną część ubrania, aby sprawdzić czy tkanina się nie odbarwi. Dopiero potem należy nałożyć środek na wewnętrzną stronę nadruku, odczekać chwilę, a następnie usunąć go ręcznie. Na koniec pozostaje wyprać ubranie i cieszyć się jego odświeżoną wersją!