Choć już Albert Einstein pozytywnie wypowiadał się o nieporządku pytając retorycznie: jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, to czego oznaką jest puste biurko, to nie ma najmniejszych wątpliwości, że porządek w domu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Gdy dokładnie wiemy co i gdzie jest możemy bezstresowo planować aktywności, wyjazdy i wyjścia – wystarczy przecież chwila by znaleźć ulubiony zegarek, koszulkę czy biżuterię. Inaczej sytuacja wygląda, gdy w naszym domu panuje bałagan. Wtedy zaczyna robić się nerwowo – tuż przed wyjściem na imprezę okazuje się, że nasze ulubione spodnie od dawna leżą brudne pod stertą ubrań, niezapłacony rachunek za prąd odnajduje się pod toną papierów i dokumentów na stole w kuchni a my zaczynamy nerwowo spoglądać na nasze lampy w obawie przed utratą prądu. Odpuszczanie codziennego sprzątania i życia w sposób uporządkowany ma swoje konsekwencje nie tylko dla naszej psychiki ale również dla naszego zdrowia. W mieszkaniu, które nie jest często odkurzane pojawia się sporo drobinek kurzu, roztoczy i pyłków – to alergeny, które nawet osoby nieuczulone mogą nieco denerwować. W przypadku rodzin dbanie o porządek może być doskonałym sposobem na spędzanie wspólnie czasu i naukę dzieciaków odpowiedzialności. Dobrze takie porządki zacząć od naszej szafy lub garderoby, bo to miejsce, które u większości ludzi woła o pomstę do nieba!
Składanie koszulki i spodni – jak zadbać o swoją odzież?
Odpowiednie traktowanie odzieży to podstawa zadbania o jej dobrą kondycję. Obok stosowania odpowiednich produktów do prania – jak płyny piorące, proszki, kapsułki oraz środki zmiękczające tkaniny. Dobrym pomysłem będzie też zakup odpowiedniej pralki, dającej możliwość wyboru trybów piorących do ubrań o delikatnej strukturze i składzie a także suszarki – zarówno tej zwykłej jak i urządzenia, które szybciej doprowadza do wyschnięcia ubrań. Niektóre tkaniny wymagają również odpowiedniego przechowywania – stąd wielu producentów ubrań zaleca przed włożeniem ich do szafy wyprasowanie odzieży, która w ten sposób nie będzie zaginać się na szwach i przeszyciach dłużej zachowując swoją dobrą formę. Jednak najważniejszym etapem dbania o koszulki, spodnie czy swetry będzie z pewnością moment układania ich w szafie czy też komodzie. Składanie koszulek i odpowiednie ich przechowywanie z pewnością wydłuży ich żywotność.
Jak składać koszulki, gdy mamy mało miejsca w szafie?
Zdecydowana większość ubrań wrzucona byle jak do szafy po prostu się mnie. Bawełniane koszulki nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Niestety, niektóre formy ich składania nie są w stanie uchronić nas przed nieestetycznymi zagnieceniami. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca i estetycznym wyglądzie powinniśmy składanie koszulki przeprowadzić jedną z kilku metod: rulonem, metodą KonMari lub klasyczną. Wszystkie te sposoby zachwycą każdego, kto dysponuje ograniczoną przestrzenią w szafach czy w garderobie. Szybkie składanie koszulek w rulon zaczynamy od położenia wybranego T-shirtu na płasko i wyrównania jego powierzchni. Potem składamy boki koszulki do środka, tak by otrzymać szerokość, która będzie odpowiednia do naszej szafy. Kolejnym i ostatnim etapem będzie zwinięcie koszulki w rulon wzdłuż jej długości. Teraz wystarczy kartonowe lub plastikowe, małe pudełko i poukładanie obok siebie ulubionych koszulek pod względem kolorów czy też tkaniny i gotowe! Metoda KonMari to sposób, który ostatnio bije prawdziwe rekordy popularności. Jest to pomysł autorki jednej z poradników dotyczących planowania przestrzeni, sprzątania i wielu innych kłopotliwych domowych kwestii. Marie Kondo proponuje szybkie składanie koszulki poprzez małe i płaskie prostokąty, które można pionowo wsadzić do szuflady. Jak składać t shirty tą metodą? Jest ona niemal identyczna jak „rulon”, z tą różnicą, że gdy otrzymamy już długi prostokąt to nie zwijamy koszulki, a składamy ją do mniej więcej dwóch trzecich wysokości, a potem zgiętą część jeszcze raz na pół. Otrzymaną figurę przykrywamy potem pozostałym fragmentem koszulki tak by można ją było postawić. Tyle i aż tyle! Nie należy też zrażać się do składania koszulek tzw. metodą klasyczną lub sklepową. Znają ją i stosują od wielu lat przecież wszystkie nasze mamy i wszystkie ekspedientki w sklepach odzieżowych. W tym przypadku wystarczy położyć t-shirt na płasko, przodem do spodu i wyrównać jej powierzchnię tak by nie uświadczyć nieprzyjemnych zagnieceń. Następnie składamy ją po obu bokach wraz z rękawkami na około jedną czwartą szerokości do środka – tak by otrzymać prostokąt z bokami od wysokości ramion do dołu koszulki. Teraz wystarczy złożyć ten wąski prostokąt od dołu na jednej trzeciej wysokości i jeszcze raz na pół i odwrócić otrzymaną kostkę kołnierzem na wierzchu. Ta zgrabna metoda na to jak składać koszulki pozwala na przechowywanie ich w szafie jedna na drugiej.
Jak składać ubrania na wakacyjny wypad?
Planując urlop czy też wypad za miasto na kilka dni zazwyczaj stajemy przed dylematem: jak zmieścić do walizki wszystkie ciuchy, które chcemy zabrać i jak składać ubrania by nie dopuścić do tego by po przyjeździe w ruch musiało iść żelazko. Walizka, która ląduje w bagażniku samochodu czy też w luku bagażowym samolotu pozostaje w ciągłym ruchu, który powoduje, że ubrania ocierają się o siebie, ściskają i przesuwają co jest bezpośrednią przyczyną powstawania zagnieceń. Eksperci od domowych obowiązków polecają, by pakując walizkę postawić na metodę rulonu lub KonMari a następnie pochować ubrania do cienkich pokrowców lub worków próżniowych. Takie szybkie składanie koszulek i ich odpowiednie ułożenie w walizce z pewnością wyeliminuje część zagnieceń. Niestety, nigdy nie będziemy mieć pewności co dokładnie stanie się wewnątrz zapakowanej do granic wytrzymałości walizki, stąd jeśli planujemy w czasie wakacyjnego wypadu wyjście do restauracji z drugą połówką – warto nastawić się na wypożyczenie hotelowego żelazka lub spakowanie do auta tego domowego urządzenia. W ten sposób będziemy pewni, że nasze ubrania będą w świetnym stanie przez cały wyjazd!