Są takie, które przyszłe mamy potrafią rozbawić do łez. Są też takie, które powtarzane jak mantra mogą drażnić i wywoływać strach u kobiety w ciąży. O czym mowa? O przesądach ciążowych!
Zabobony o ciąży – skąd się wzięły?
Powstały kiedy nie było dostępu do wiedzy, a kobiety nie były otoczone tak fachową opieką medyczną jak dziś. Ludzie próbowali tłumaczyć sobie różne zjawiska i rzeczy. Dla młodych kobiet ciąża była tajemniczym stanem. Wiele z naszych babć czy prababć przez cały ten okres nie wiedziało co się dzieje z ich dzieckiem w brzuchu. W dawnych czasach, gdy dziecko umierało próbowano sobie w jakiś sposób to wytłumaczyć i szukano odpowiedzi w zabobonach. Dzięki temu kobiety mogły uwierzyć że ich odpowiednie działanie i postępowanie uchroni nienarodzone dziecko. Czy warto wierzyć w zabobony ciążowe czy może lepiej traktować z dystansem ? Oto kilka najpopularniejszych przesądów o ciąży!
Nie przechodź pod drabiną!
Chyba jeden z najbardziej znanych przesądów ciążowych głosi o tym, aby przyszła mama nie przechodziła pod drabiną lub rozwieszonymi sznurami. Dlaczego? Otóż miało to spowodować, że dziecko urodzi się owinięte pępowiną. Dziś wiemy już, że absolutnie nie ma to żadnego związku J
Zmiana fryzury w ciąży
Kolejnym zabobonem ciążowym, z którego możemy się dziś śmiać do łez jest obcinanie włosów w ciąży. Która z przyszłych mam usłyszała, że przez te 9 miesięcy oczekiwania na przyjście na świat dziecka nie powinna odwiedzać fryzjera i ścinać włosów? Otóż według naszych babek obcięcie włosów przez kobietę w ciąży to odebranie jeszcze nienarodzonemu dziecku rozumu. Na szczęście dziś nie trzeba się martwić, ponieważ naukowcy nie znaleźli zależności między długością włosów a ilorazem inteligencji. Niektórzy też powtarzają przesąd o farbowaniu włosów – jeśli mama pofarbuje włosy w ciąży, dziecko urodzi się rude. Nic z tych rzeczy! O kolorze włosów decyduje genetyka.
Czego kobiecie w ciąży nie wolno?
Generalnie w przekazach z pokolenia na pokolenie zachowało się wiele przesądów, które mówią, że kobiecie czegoś nie wolno. Przykład? Kobiecie nie wolno siadać po turecku, bo dziecko urodzi się z wadą wzroku. Kobieta w ciąży jeśli będzie się za dużo martwić, jej dziecko będzie leworęczne. Przyszłej mamie nie wolno w ciąży płakać, bo dziecko będzie płaczliwe. Kobiecie ciężarnej nie wolno iść na pogrzeb, bo to sprowadzi na dziecko nieszczęście. I by można tak wymieniać i wymieniać…
Przesądy o płci dziecka
Od dawien dawna dywaguje się również na temat płci dziecka. Jeden z przesądów o ciąży i płci dziecka tyczy się urody przyszłej mamy. Pewnie wiele kobiet usłyszało, że pięknieje w ciąży, co ma oznaczać, że pod sercem nosi syna. Zdarzają się też komentarze, że „chyba będzie córka”, bo to ona ma ponoć odbierać mamie urodę w ciąży. Innym przesądem, na podstawie którego mamy poznać płeć dziecka jest kształt rosnącego brzuszka. Mówi się, że jeśli kobieta ciężarna ma okrągły brzuch, to na pewno będzie dziewczynka. Brzuszek spiczasty ma zwiastować narodziny chłopca. A jeszcze inny przesąd bazuje na tym, na co kobieta ma ochotę do jedzenia. Jeśli ma ochotę na słodkie, urodzi córkę. Jeżeli woli słone przekąski spodziewa się chłopca. Jak dobrze, że dziś możemy bazować w kwestii płci wyłącznie na badaniu USG i lekarzach J
Wiele kobiet w ciąży bardzo długo stara się powstrzymywać przed kompletowaniem wyprawki niemowlęcej. Strach wynika ze słynnego przesądu o ciąży, jakoby kupowanie ubranek przed porodem miało przynieść pecha. Pamiętajmy, że na przyjście na świat dziecka trzeba się przygotować i pozostawianie tego na ostatnią chwilę może być ryzykowne J Więc jeśli jesteś na początku ciąży i chcesz dokonać pierwszych zakupów, ciesz się tym czasem i nie powstrzymuj się!
Ciężarna na chrzcie, weselu i pogrzebie
A co z ciężarną matką chrzestną? To też ma przynieść pecha! Poproszenie na chrzestną kobiety, która jest w stanie błogosławionym według przesądów może spowodować stratę jej dziecka albo zabranie szczęścia lub zdrowia dziecku, które ma podawać do chrztu. Podobnie rzeczy się mają z obecnością kobiety w ciąży na weselu. Nie powinno się zapraszać ciężarnych, bo istnieje ryzyko, że przyniosą ciężar dla pary młodej. Z kolei pójście przyszłej mamy na pogrzeb może ściągnąć nieszczęście na jej dziecko.
Myszy w domu – przesądy
Kto z nas nie słyszał o tak popularnym przesądzie, że kobiecie ciężarnej się nie odmawia, bo inaczej odmawiającego zjedzą myszy, albo nawiedzi go w domu plaga mysz? Ten przesąd akurat lubimy! Przecież ciąża to wyjątkowy stan i tak też powinna czuć się każda przyszła mama. Zatem jeśli, jesteś przyszłą mamą i ktoś chce Ci czegoś odmówić, zawsze możesz użyć tego argumentu.
Ciężarna nie może dzielić się jedzeniem
Według naszych babć i prababć za problemy z laktacją odpowiada to, że kobieta w ciąży podzieliła się z kimś jedzeniem. Dziś niedobór laktacji i brak pokarmu to częsty problem wielu młodych mam i nie ma on uzasadnienia w zabobonach. Na szczęście jest wiele sposobów, aby ten problem rozwiązać.
Truskawki powodują znamiona
Inny ciążowy przesąd głosi, że zajadanie się truskawkami w ciąży grozi tym, że dziecko urodzi się ze znamionami. Nic bardziej mylnego! Przyszłe mamy mogą śmiało jeść truskawki, a znamiona, czyli naczyniaki to powiększone naczynia krwionośne, które często pojawiają się u noworodków i z czasem znikają.
Pamiętajmy jednak, że to tylko przesądy ciążowe, które nie mają żadnego uzasadnienia i nie należy traktować ich poważnie. Na szczęście medycyna poszła do przodu i dzięki diagnostyce możemy śledzić poszczególne etapy rozwoju dziecka. Pamiętaj również, aby przed porodem zaopatrzyć się w wygodną odzież do karmienia, która pomoże Ci w późniejszym zajmowaniem się niemowlęciem zarówno w domu, jak i poza nim.